Foto Jan Larsson 

 

Ämnesgruppsledamöter

I ämnesgrupperna möts människor i  branschen och akademi för att diskutera aktuella ämnen och för att diskutera de projekt som är aktuella inom respektive ämnesområde. Ämnesgrupperna möts två - tre gånger årligen. Du kan välja ämnesgrupp i listen nedan!

 

Trädgård

.

Ideon Agro Food

Inger Ahlden . .
Mail: inger.ahlden@agrofood.ideon.se

.

.

RISE

Per-Anders Algerbo Scheelevägen 27 223 63 Lund
Mail: per-anders.algerbo@ri.se Tel: 0761145670

.

.

E-planta ek för

Sandra Anderberg Knut Påls väg 5 256 69 Helsingborg
Mail: info@eplanta.com

.

.

Olssons Frö AB

Per Andersson Mogatan 6 254 64 Helsingborg
Mail: Per.andersson@olssonsfro.se Tel: 0708-736394 Mobil: 0708736394

.

.

Björkemar Construction & Consulting, BCC AB

Kristian Björkemar Profilgatan 15 26135 Landskrona
Mail: kristian.bjorkemar@bccab.com Mobil: 0765381698

.

.

Tergent AB

Eva Brundin Mörsaregatan 11 B 25486 Helsingborg
Mail: eva@tergent.se Tel: 042-3110605

.

.

Kullabergs vingård

Victor Dahl Lyckersv 52 26376 Nyhamnsläge
Mail: victor@kullabergs.se Tel: 073-9980492

.

.

Nordkalk AB

Elisabeth Erichsen Ållonö Säteri LM Bostaden 61031 Vikbolandet
Mail: elisabeth.erichsen@nordkalk.com Mobil: 0723-480081

.

.

MAGAB AB

Mattias Hallberg Serpentinv 41 25482 Helsingborg
Mail: mh@magab.se Mobil: 0767-746900

.

.

Alnarp FoodTech Ekonomisk förening

Niklas Hjelm Box 232, Växthusvägen 5 230 53 Alnarp
Mail: niklas.hjelm@alnarpfoodtech.se Mobil: 0709-616266

.

.

Hasselfors Garden AB

Pia Holmberg Box 1830 701 17 Örebro
Mail: pia.holmberg@hasselforsgarden.se Tel: 0197614200

.

.

Yara AB

Niels Holmenlund . .
Mail: niels.holmenlund@yara.com Tel: 0045 22219305

.

.

Yara AB

Magnus Huss . .
Mail: magnus.huss@yara.com

.

.

SJV

Johanna Jansson . .
Mail: johanna.jansson@jordbruksverket.se

.

.

Kiviks Musteri AB

Jan Jensen Karakåsvägen 45 277 35 Kivik
Mail: jan.jensen@kiviksmusteri.se Tel: 0767735503

.

.

Grön Kompetens AB

Gunnel Larsson Box 99 230 53 Alnarp
Mail: gunnel.larsson@gronkompetens.se Tel: 040-461689

.

.

Sydgrönt ek för

Jeanette Lindstrand Knut Påls väg 11 256 69 Helsingborg
Mail: jeanette.lindstrand@sydgront.se Tel: 0708713992

.

Sekr.

SLU

Susanna Lundqvist SLU Samverkan och Utveckling Box 53 230 53 Alnarp
Mail: Susanna.Lundqvist@slu.se

.

Nelson Garden AB

Ali Hafeez Malik Lokgatan 11 36331 Tingsryd
Mail: ali.malik@nelsongarden.se Mobil: 0725598844

.

.

Nelson Seed Development AB

Ali Hafeez Malik Medicon Village, Scheelevägen 2 22363 Lund
Mail: ali.malik@nelsonseed.se Mobil: 0725598844

.

Eriksgården i Sjöbo AB

Anna-Karin Nilsson Höörs Byaväg 272 275 92 Sjöbo
Mail: eriksgarden@sjobo.nu Tel: 0706714028

.

.

Fritidsodlarnas Riksorganisation

Ulf Nilsson Ringvägen 9 E BV 118 23 Stockholm
Mail: ulf.nilsson@for.se Tel: 0855693081 Mobil: 0761148732

.

.

Södervidinge gård AB

Per Nordmark Morgonbäcksvägen 52 24493 Kävlinge
Mail: 046732555@telia.com

.

.

Foodhills AB

Jan-Inge Nyström . .
Mail: jan-inge.nystrom@foodhills.se

.

.

Länsstyrelsen

John Nörregård . .
Mail: john.norregard@lansstyrelsen.se Mobil: 010 224 15 37

.

SLU

Marie Olsson Box 104 230 53 Alnarp
Mail: marie.olsson@slu.se

.

Föreningen Svenskt Vin

Staffan Ottosson Stora Boråkra Vingård .
Mail: staffan.ottosson@storaborakra.se

.

.

Binab Bio-Innovation AB

Tomas Ricard Florettgatan 5 254 67 Helsingborg
Mail: info@binab.se Tel: 042-163704

.

.

Tejarps Förlag AB

Ann Richardsson Tejarps Gård 233 76 Klågerup
Mail: ann@viola.se Tel: 040408680

.

.

LRF

Helena Rimfors . .
Mail: helena@rimfors.se

.

.

SLU

Kimmo Rumpunen Kjugevägen 67 290 34 Fjälkinge
Mail: Kimmo.Rumpunen@slu.se Tel: 044-265833 Mobil: 0730-332523

.

Robust Seed Technology A&F AB

Tongyun Shen Mastgränden 2 224 74 Lund
Mail: tongyun.shen@robustseed.com Mobil: 073-0848108

.

.

Äppelriket

Henrik Stridh Åkarpsvägen 4 277 35 Kivik
Mail: henrik@appelriket.se Mobil: 0705-195969

.

.

SLU

Carl-Otto Swartz . .
Mail: carl.otto.swartz@slu.se

.

Kobergs Förvaltnings AB

Carl-Otto Swartz Kobergs godskontor, Koberg 4 44172 Sollebrunn
Mail: swartz@carlotto.se Tel: 0705-510021

.

Ordf.

LRF

Marcus Söderlind Långhult 2 566 92 Habo
Mail: soderlind.marcus@telia.com

.

GrönsaksMästarna Nordic AB

Victor Tadic . .
Mail: victor@gronsaksmastarna.se

.

.

Sydgrönt ek.för.

Anna Törnebrant . .
Mail: anna.tornebrant@sydgront.se Mobil: 0739-864850

.

.

Phero Net AB

Peter Witzgall . .
Mail: peter.witzgall@phero.net Tel: 040-415307

.

.

SLU

Li-Hua Zhu Box 101 230 53 Alnarp
Mail: li-hua.zhu@slu.se

.

.

Aktiebolaget Lennart Månsson International

Adriana Zonari Lindblad Box 700 251 07 Helsingborg
Mail: adriana@LMIAB.com Tel: 042-3017724

.

.

Kullabergs Vingård

Felix Åhberg . .
Mail: kfga@kullabergs.se

.

.

.

.